Колориметри HANNA на фосфат: міфи та практика.

У цій статті ми обговоримо найголовніші питання щодо фотометричних вимірювачів рівня фосфату для акваріумів від компанії HANNA. Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам швидше та комфортніше користуватися цими приладами.
Які колориметри HANNA бувають на фосфат та який краще вибрати?
Для морських та прісних акваріумів HANNA пропонує 4 прилади на вимірювання фосфату, розглянемо особливості кожного з них:
HANNA HI717 – колориметр високого діапазону (HR) фосфату, має діапазон 1-30 ppm з кроком 0.1 ppm та точністю +-1 ppm. Цей прилад дещо підходить для прісних резервуарів з рибами та не підходить для морських акваріумів.
HANNA HI713 – колориметр низького діапазону (LR) фосфату, має діапазон 0-2.5 ppm з кроком 0.01 ppm та точністю +-0.04 ppm. Найуніверсальніший прилад, який допоможе як у рифових, так і рибних морських та прісних акваріумів. Його перевага в тому, що при високих рівнях фосфату він не зашкалюватиме і можна буде відстежувати динаміку в складних ситуаціях. За універсальність доводиться платити похибкою, тому для рифових акваріумів із домінуванням sps коралів він підходить недостатньо добре. З іншого боку, на практиці його показання та точність навіть на дуже низьких значеннях не сильно відрізняються з показаннями ULR приладів і здебільшого сходяться з ICP аналізом.
HANNA HI774 – колориметр ультра-низького діапазону (ULR) фосфату, має діапазон 0-0.9 ppm з кроком 0.01 ppm та точністю +-0.02 ppm. Це найпопулярніший прилад для морських акваріумів, оскільки захоплює найважливіший діапазон та має низьку похибку. Його недоліком є те, що його межа виміру 0.9 ppm не допоможе відстежувати динаміку при ситуаціях із дуже високими рівнями фосфату. Хоча багато риферів скажуть, що рівень 0.9+ – це потрібно не міряти фосфат, а зливати акваріум, ми знаємо багато сервісних компаній, які готові з ними посперечатися :)
HANNA HI736 – колориметр ультра-низького діапазону (ULR), але не фосфату, а фосфору! Має діапазон 0-200 ppb з кроком 1 ppb та точністю +-5 ppb. Як бачимо, цей прилад вимірює не фосфат у міліграмах, а фосфор у мікрограмах. Значення фосфору перераховують у фосфат за допомогою спеціальної таблиці:
Завантажити таблицю переводу фосфора у фосфат для HANNA HI736
Значення також можна перерахувати вручну: помножте показання приладу на 3,066 і розділіть на 1000.
Цей прилад є найточнішим і дуже популярним серед власників sps рифів. Насправді вони гранично близькі за точністю з HI774, проте на дуже низьких значеннях HI736 може показати динаміку, яку не відобразить HI774.
Недоліками HANNA HI736 є дуже низький максимальний поріг вимірювання (трохи більше 0,6 ppm фосфату) та необхідність постійно перераховувати фосфор у фосфат.
Як найкраще проводити вимір?
Ви напевно вже вивчили інструкцію та не дай боже подивилися відео в інтернеті, де люди виконують цілий ланцюжок ритуалів, починаючи з установки пробірки завжди однією стороною і закінчуючи видаленням останньої крупинки реагенту з мікроскопом. Але про міфи – пізніше. Найкращий на наш погляд алгоритм проведення тесту описаний нижче:
1) У наборі йде дві пробірки (кювети), наповніть обидві пробірки водою з акваріума до позначки, одну закрийте, протріть сухою серветкою та відставте у бік.
2) У другу пробірку, відрізавши пунктир та зігнувши пакетик у форму совочка, висипте реагент, закрийте кришку.
3) Розчиняйте реагент у воді дві хвилини. Важливо! Не калампуцайте його щосили, розмішуйте його за принципом як ви перемішуєте пробірки з крапельними тестами при титруванні. Наприкінці 10-20 разів плавно переверніть колбу на 180 градусів, це допоможе позбавитися бульбашок у рідині. Добре протріть пробірку сухою серветкою.
4) Далі ви можете розпочати сам тест. Увімкніть колориметр, вставте першу пробірку із чистою водою, коли загориться С1 – натискайте кнопку. Чекайте на сигнал С2, виймайте пробірку з чистою водою і вставляйте другу – з розчиненим реагентом. При першому вимірі затисніть кнопку приладу, доки не з'явиться таймер відліку трьох хвилин. Після закінчення цього часу прилад здійснить вимірювання та відобразить результат.
5) Запам'ятайте або запишіть результат та повторіть вимір ще кілька разів з тими ж пробірками та водою, але вже без 3-хвилинного таймера (коротке натискання кнопки після відображення С2). Середнє арифметичне з 3-4 вимірів і буде максимально близьким до істини результатом.
Міфи та факти про колориметри HANNA на фосфат.
Міф 1. Тест потрібно робити лише однією кюветою, тому що вони можуть відрізнятися одна від одної та спотворювати результати.
Звісно, одна із синього скла, інша із зеленого…
Кювети HANNA виготовлені з оптично чистого, ідеально прозорого скла. Ваше завдання лише утримувати їх в ідеальній чистоті (суха серветка повністю видаляє всі сліди з кювети) і не допускати пошкоджень скла (подряпин тощо). Навіть смішно обговорювати, що подібної якості лабораторні аксесуари з однієї партії можуть по-різному спотворювати колір.
У колориметрах HANNA на фосфат основною причиною спотворення результатів є мікробульбашки у рідині та забруднення на кюветах.
Міф 2. Кювету потрібно ставити завжди однією стороною, тому що сторони можуть відрізнятися одна від одної та спотворювати результати.
Якщо у вас стародавні кювети, на яких вже живого місця немає, то, можливо, це і має сенс (хоча простіше купити нові). В інших випадках див. Міф 1.
Міф. 3. Колориметри можуть сильно завищувати результати.
Сильно завищує результат наявність бульбашок у рідині. Якщо ваш перший вимір підозріло дуже високий, практично завжди це наслідок того, що у рідині залишилися бульбашки. Плавно переверніть колбу на 180 градусів ще кілька разів, протріть до ідеальної чистоти та повторіть тест. Величезна перевага використання під час тесту двох пробірок - вам не доведеться використовувати новий реагент.
Міф. 4. Мітка 10мл на кюветі нечітка через поверхневий натяг, воду потрібно набирати точним шприцем.
Вам досить просто потрапити ватерлінією на неї. Решта – у межах мізерної похибки. Будь вода трохи вищою або трохи нижчою за рахунок натягу, це може спотворити результат приблизно на 1% або менше, при похибці приладів 5% це в принципі не варто зайвих ритуалів. Коли воду потрібно набирати мірним шприцем, HANNA комплектує набори таким шприцем! Те саме стосується мізерного залишку пилу від реагенту в пакетиках.
Підсумок.
Ми багато разів перевіряли на ICP тестах результати показань колориметрів HANNA на фосфат при використанні різних технік проведення тесту – від найпростішої до замороченої. Ніякі «ритуали» з міфів не дають перевагу в точності, а навпаки ускладнюють процедуру і збільшують ймовірність помилки.
Ми можемо сміливо рекомендувати описаний вище метод проведення тесту з використанням двох пробірок як такий, що дає максимально наближений до еталонного результат.
Ми можемо рекомендувати всі моделі колориметрів HANNA на фосфат як найточніші і при цьому максимально прості та швидкі інструменти для тестування цього параметра. Модель ви повинні підібрати в залежності від особистих потреб та типу акваріума.
Отримуйте задоволення від свого хобі та не вигадуйте додаткові квести. Але якщо ви отримуєте задоволення від квестів та ритуалів – чом би й ні?! :)